Student z lokalizacją w indeksie

Przygotowując niedawno artykuł o tym, czym w zasadzie jest lokalizacja, postanowiliśmy zrobić krótki przegląd studiów lingwistycznych i informatycznych, na których można się podstaw lokalizacji nauczyć. Zadanie okazało się niebanalne – nie tylko dlatego, że wyszukiwanie informacji na stronach internetowych uczelni wciąż bywa zadaniem z gwiazdką (dla dociekliwych), ale też z winy COVID-19, przez którego zadawanie wiosną pytań o plany na jesień było niezbyt celowe.

Publikujemy zatem to, czego udało nam się dowiedzieć do tej pory, z obietnicą, że będziemy niniejszy tekst uzupełniać w miarę zdobywania nowej wiedzy. Żadnego z przedstawionych tu kierunków nie wyróżniamy – z dwóch przyczyn: po pierwsze, nasze PESEL-e wskazują na studiowanie raczej w poprzednim milenium; po drugie, jesteśmy absolwentami politechnik 🙂

Dziękujemy znajomym z facebookowej grupy Lokalizacja gier i oprogramowania za pomoc w zebraniu informacji.

Gdzie studiować lokalizację?

Z góry przepraszamy wszystkie pominięte do tej pory uczelnie lub kierunki mające lokalizację w programie studiów – czy to lingwistycznych, czy technicznych. Prosimy o kontakt osoby, które zechcą wskazać studia, o których jeszcze nie napisaliśmy!

DLA LINGWISTÓW

  • Uniwersytet Gdański, Instytut Anglistyki i Amerykanistyki: studia I stopnia o specjalizacji translatorycznej zawierają komponent lokalizacji oprogramowania, tłumaczeń gier i stron internetowych.
  • Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filologiczny: studia II stopnia z przekładoznawstwa zawierają 30-godzinny blok lokalizacji jako jeden z przedmiotów opcyjnych w 4 semestrze.

WYBRANE STUDIA I KURSY DOSTĘPNE POZA POLSKĄ (ONLINE)

DLA INFORMATYKÓW

Sekcja w przygotowaniu.

Z radością powitamy wszystkie informacje o kierunkach studiów informatycznych i technicznych, w których programie są zajęcia z lokalizacji oprogramowania. Napiszcie do nas albo zostawcie komentarz pod wpisem.